Posłowie w statystykach
Trafiłem na bardzo ciekawe informacje dt. posłów. Na internetowych stronach sejmu można np. znaleźć ile posłów ma dana partia, ile wynosi średni wiek posła, ile jest pań, panów zasiadających w sejmie. Zapraszam zatem na spojrzenie na posłów sejmu patrząc od strony liczb i procentów 🙂 Być może pozwoli to lepiej poznać Państwu sejm.
Liczba mandatów według komitetów wyborczych w sejmie (wg stanu na dzień wyborów)
Tutaj dane nieco się zmieniły, bowiem były roszady w partiach, niektórzy posłowie opuścili macierzyste partie stając się np. posłami niezrzeszonymi. Jednak zmiany te nie były zbyt dusze i liczba posłów w danej partii politycznej jest na podobnym poziomie jak w dniu wg stanu podczas ogłoszenia wyborów do sejmu. Najwięcej posłów ma Prawo i Sprawiedliwość, która posiada większość w sejmie tj. więcej niż 230 posłów co pozwala jej na samodzielne rządzenie. Niemal o 100 posłów ma dotychczas największy konkurent czyli Platforma Obywatelska. Najmniej posłów w sejmie ma Polskie Stronnictwo Ludowe.
Liczba mandatów według stażu politycznego
W obecnej kadencji mamy dużą grupę posłów, którzy po raz pierwszy zasiedli w w ławach poselskich. Jak widzimy na wykresie takich posłów, którzy nie mieli dotychczas bez stażu poselskiego jest 203 osoby. Jest również, który zasiada w sejmie już 7 kadencję. Nie brakuje posłów doświadczonych, którzy zasiadają drugą, trzecią, czwartą kadencję w sejmie.
Liczba mandatów według płci
Liczba mężczyzn 335
Prym w sejmie wiądom panowie posłowie, których jest 335, natomiast pań posłanek jest 125.
Średni wiek posłów
Średni wiek posłów wynosi 49 lat. Najmłodszych posłów mają partie Kukiz’15 i Nowoczesna gdzie średnia wieku wynosi odpowiednio 42,2 i 42,5 lat. Inne partie mają zbliżony średni wiek bowiem waha się on od 50,6 do 50,9 w największych partiach. Wymieniona jest również Mniejszość Niemiecka gdzie wieku wynosi 59 lat.