Monthly Archives: listopad 2016

Polacy się budują

Sytuacja mieszkaniowa polaków nie jest najlepsza i to delikatnie pisząc. Dla wielu z Nas własne mieszkanie, to na razie jest w strefie marzeń. Jednak, żeby tak nie narzekać, należy zauważyć postęp. Gdy popatrzymy na liczbę mieszkań oddanych w tym roku, oraz złożonych wydanych pozwoleń, jest mały optymizm.  Polacy się budują, można napisać, gdy zobaczymy porównanie z rokiem 2015 a obecnym.

Dom w budowie

Dom w budowie

 

Polacy się budują

 

GUS przedstawił wstępne wyniki za okres styczeń – październik i co widzimy? Widzimy wzrosty zarówno mieszkań oddanych do użytkowania jak i wydanych pozwoleń.

1.Wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania okres I-IX 2016 r

Dane przedstawione przez GUS pokazują wzrost i to nie mały, bo aż o 9,2% w porównaniu z rokiem 2015. W okresie styczeń-październik 2016 oddano do użytkowania 127 034 tysiące mieszkań. Niemal połowa inwestorów przy budowie domów to inwestorzy indywidualni 48,8%,

1.Wzrost liczby wydanych pozwoleń

Przybyło gotowych mieszkań, ale i też dobre informacje są o wydanych pozwoleniach. Wydano bowiem 174 063 tysiące pozwoleń. Jest to wzrost 10,5 %.

Optymistyczne dane

Jeżeli mamy wzrosty ponad 10% na rynku mieszkaniowym, to trudno tutaj nie być optymistą. Świadczyć to może o dobrej koniunkturze na rynku pracy. Średnia krajowa płaca rośnie, rośnie tym samy zdolność kredytowa polaków.  Sytuacja gospodarcza patrząc na rynek mieszkaniowy, jest dobra.

źródło: dane o rynku mieszkaniowym  ze strony stat.gov.pl

 

Pierwszy rok rządów: Ministerstwo Rolnictwa

Jak wyglądał pierwszy rok rządów, oczami Ministerstwa Rolnictwa? Krzysztof Jurgiel w swojej prezentacji wytknął poprzedniej ekipie rządzącej PO-PSL, że system informatyczny ARiMR nie był przygotowany do wypłat dopłat bezpośrednich. Zdaniem zmiany w przepisach obrotu ziemi spowodowały, że rozwiązany został spekulacja w handlu ziemią. Minister Rolnictwa chwalił się, że zostały przyspieszone dopłaty bezpośrednie, których płatności zwykle zaczynały się od pierwszego grudnia. Przyspieszenie dopłat, przez wypłatę zaliczek, które potrwają do 1 grudnia, a nie dopiero zaczną się od tego momentu.

fot. Bizon na polu /poland24info

fot. Bizon na polu /poland24info

W podsumowaniu Krzysztof Jurgiel powiedział

 W rolnictwie perspektywa jednego roku to bardzo niewiele. Nasz program rozłożony jest na wiele lat. Dotrzymujemy słowa wypełniając obietnice wyborcze. Udowadniamy to czynami, a nie słowami – podkreślił minister Krzysztof Jurgiel.

Niskie ceny zbóż, owoców, trzody chlewnej to tylko niektóre produkty, za które rolnicy otrzymywali niskie ceny. Przyspieszenie dopłat oczywiście było dobrym punktem, tylko czy to rozwiązuje problem niskich cen? Raczej nie.

 

Pierwszy rok rządów PiS: Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia to, kolejny resort, który podsumował pierwszy rok. Konstanty Radziwiłł, przedstawił dokonania i zapowiedział zmiany w służbie zdrowia. Minister Zdrowia chwalił się, ze w pierwszym roku udało się wprowadzić darmowe leki z  dla osób, które ukończyły 75 lat. Oczywiście nie wszystkie leki podlegają refundacji, ale lekarstw na liście jest dość dużo, bowiem znajduje się na niej ponad 1100 medykamentów. Z programu darmowych leków, zgodnie z danymi skorzystało 1,1 miliona osób.

Minister Zdrowia zapowiedział, że od 1 stycznia 2017 zostanie wprowadzony powszechny dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej.

„Od 1 stycznia każdy potrzebujący pomocy będzie mógł bez obaw o negatywną weryfikację w tzw. eWUŚ udać się do lekarza rodzinnego” Konstanty Radziwiłł

Jest to dobra zmiana, ponieważ dostęp do podstawowej opieki powinien być dla każdego dostępny.

W Polsce brakuje lekarzy, ten problem nie tylko został zauważony, ale są proponowane zmiany, które mają to poprawić. Zwiększono choćby liczbę przyjęć studentów kierunków medycznych. Konstanty Radziwiłł w swojej prezentacji zapowiedział,że od 1 stycznia 2018 r. zostanie zlikwidowany Narodowy Fundusz Zdrowia. Funkcje NFZ ma przejąć Urząd Zdrowia Publicznego.

Pierwszy rok rządów PiS: MSWiA

Czas podsumowań pierwszego roku rządów Prawa i Sprawiedliwości ciąg dalszy. Tym razem przyjrzyjmy się resortowi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.  Minister MSWiA, Mariusz Błaszczak mówił o sukcesach w ciągu tego roku. Jakie one według niego były?

Mariusz Błaszczak MSWiA zdj. KPRM /P.Tracz

Mariusz Błaszczak MSWiA
zdj. KPRM /P.Tracz

Według Ministra Błaszczaka jego resort odniósł sukcesy zarówno tutaj w kraju jak i na arenie międzynarodowej.

Sukcesy międzynarodowe

Do sukcesów międzynarodowych, Mariusz Błaszczak, wymienił:

-zapewnienie bezpieczeństwo szczytowi NATO w Warszawie

-bezpieczna organizacja Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Wymienione dwie duże imprezy w Polsce, trzeba przyznać, były zorganizowane dobrze. Szczególnie trudna logistycznie były Światowe Dni Młodzieży, gdzie trzeba było zapewnić bezpieczeństwo milionom pielgrzymów. Uznać to należy jako sukces międzynarodowy, bo dzięki temu, wielu młodych ludzi, którzy przyjechali do polski, wyjechało w dobrzej atmosferze, robiąc nam dobrą reklamę w ich rodowitych krajach. Taka forma reklamy naszego kraju, jest chyba najbardziej skuteczna.

Policja bliżej obywatela

To kolejny punkt w którym szef MSWiA chwalił się dokonaniami jego resortu. Chodzi tutaj m.in o przywrócenie posterunków w małych miejscowościach. Powstała również mapa zagrożeń. Kontakt z dzielnicowym ma zostać ułatwiony.  Kolejnym hasłem, jakie padło podczas przemówienia ministra Błaszczaka to zero tolerancji dla chuligaństwa i łamania prawa, czyli takie, że się wyrażę „standardowe hasło” .

Rozwój służb

W tym punkcie Mariusz Błaszczak wymienia zakupy nowoczesnego sprzętu i wyposażenia. Mowa jest tutaj również o wynagrodzeniu, które ma doceniać pracę funkcjonariuszy.

Jeśli mowa o wynagrodzeniu, to szef MSWiA mówił, że obniżono emerytury i renty byłym funkcjonariuszom Służb Bezpieczeństwa. Tego domaga się poczucie sprawiedliwości wobec tych, którzy walczyli za wolność naszego kraju – podkreślił szef MSWiA.

 

 

Pierwszy rok rządów PiS: Ministerstwo Obrony

Jak wyglądał rok rządów Prawa i Sprawiedliwości patrząc na Ministerstwo Obrony?

Jednym z najważniejszych wydarzeń, resortu obrony był szczyt Nato w Warszawie. Była to wspaniała okazja do prezentacji Polski na arenie międzynarodowej, a my jako organizator szczytu wywiązaliśmy się jak najbardziej poprawnie.  Minister Obrony na konferencji powiedział, że jego priorytetem jest rozbudowa i unowocześnienie sił zbrojnych.

Poniżej część wypowiedzi Ministra Obrony Antoniego Macierewicza

W tym roku polska armia, i to siły operacyjne, wzrosną o blisko 5000 żołnierzy. A jeżeli doliczyć do tego także tworzone właśnie wojska obrony terytorialnej kraju, to będzie ponad 8000 żołnierzy. Wojska obrony terytorialnej, piąty rodzaj sił zbrojnych, to jedno z największych zadań związane z rozwojem polskiej armii. Powołano już dowództwo obrony wojsk terytorialnych. Do końca bieżącego roku utworzone zostaną trzy brygady na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, o łącznym stanie w tym roku 3500 żołnierzy i oficerów. To oznacza, że spośród 10 000 ochotników, którzy już się zgłosili do WOT, większość zostanie włączonych do tych sił w roku przyszłym, gdy WOT osiągną ponad 18 000 żołnierzy, tak żeby w roku 2019 było ich 53 000.  To jest piąty rodzaj sił zbrojnych podległy bezpośrednio ministrowi obrony narodowe, ale dowódcę którego, oczywiście zgodnie zasadą hierarchiczności armii i polską Konstytucją, mianuje Prezydent RP

Minister Obrony powiedział również, że osoby pracujące w polskiej armii otrzymały podwyżki. Były to kwoty od 300 do 400 złotych.

Podsumowanie rządu po pierwszy roku: Cyfryzacja

O tym,że mija rok rządów Prawa i Sprawiedliwości pisałem w tej wiadomości http://poland24.info/politykujemy/1-rzadow-prawa-sprawiedliwosci/, gdzie premier Beata Szydło podsumowała swoją pracę. Kolej na szczegółowe dane i podsumowania ministerstw. Przyjrzyjmy się jak widzi ten rok rządów wyglądał w Ministerstwie Cyfryzacji.

zdj.Ministerstwo Cyfryzacji

zdj.Ministerstwo Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji działa od roku.
Działania jakie podjęło Ministerstwo przez ten rok to:

-Działania Ministerstwa Cyfryzacji pomagały choćby, w programie 500+, gdzie internetowo złożono pół miliona wniosków o 500+, a samo składanie wniosków wynosiło 20 minut.

-Uruchomiono także, Profil zaufany, który pozwoli załatwiać sprawy urzędowe, przez internet. Profil Zaufany
-Obecnie, tylko co 6 szkoła ma dostęp do szybkiego Internetu, działaniem Ministerstwa Cyfryzacji zmierzają do tego, by w 2018 roku wszystkie szkoły miały szybki internet
-Przeznaczono 124 miliony złotych na naukę programowania w szkołach
-Cyberbespieczeństow-od 4 lipca działa ogólnopolskie centrum ostrzegania i reagowania na incydenty w sieci
-Naprawa niesprawnego systemu Rejestrów Państwowych
-Megaustawa- likwidacja barier inwestycyjnych i stworzenie instrumentów wsparcia dla rozwoju sieci i usług telekomunikacyjnych

100 rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza

Henryk Sienkiewicz, pisarz, którego nazwisko chyba jest znane, każdemu polakowi. Urodzony 5 maja Woli Okrzejskiej, zmarł 15 listopada 1916 roku. Trudno powiedzieć, która książka, jest najbardziej rozpoznawalna, popularna, bowiem tych książek jest kilka.

Henryk Sienkiewicz 1905

Henryk Sienkiewicz napisał m.in:

-Ogniem i Mieczem

-Krzyżacy

-Rodzina Połaniecki

-Quo Vadis

-Pustyni i puszczy

-Janko Muzykant

Te tytuły są nam dobrze znane. Wiele z jego książek zostało, doczekało się ekranizacji.

100 rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza

1916-2016

Henryk Sienkiewicz często pojawia się w kanonie lektur szkolnych, ale mam nadzieję, że młodzi ludzie chętnie czytają jego powieści, nowele. Jego twórczość została doceniona i wyróżniona m.in nagrodą Nobla w 1905 roku.  Jak można uczcić 100 rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza?

Sposób jest jeden, według mnie najwłaściwszy 🙂 Sięgnijmy do jego twórczości. Sam czytam, już 3 książkę Sienkiewicza w tym roku i jestem zachwycony talentem pisarskim. Jeżeli nie mamy książki w swojej biblioteczce w domu, warto zajrzeć i przeczytać ten wpis http://poland24.info/kultura/czytamy-darmowe-ksiazki-darmowe-ebooki/

tym sposobem na pewno znajdziemy dzieła Henryka Sienkiewicza.

1 rok rządów Prawa i Sprawiedliwości

 

zdj.premier.gov.pl

zdj.premier.gov.pl

Dziś o godzinie 10 na konferencji premier Beata Szydło podsumowała pierwszy rok rządów Prawa i Sprawiedliwości. Konferencja odbywała się pod hasłem „Dobry rok” Premier w swoim wystąpieniu, że w pierwszym rok, jej rząd skupił się na pomocy rodziną. Przypomnę, że w tym roku, rząd wdrożył program 500  +, który wspiera polskie rodziny. Premier również mówiła emigrantach, Światowych dniach młodzieży w Krakowie.

Rodzina, rozwój i bezpieczeństwo

To trzy hasła, które są i mają być priorytetem rządu. Duży nacisk ma być, stawiany na gospodarkę. Co ważne ma być kontynuowany program 500+. Na konferencji chwalono się tym co udało się zrobić, oraz planach na kolejny rok.

Po roku PiS liderem sondaży

Po pierwszym roku sprawowania rządów, Prawo i Sprawiedliwość, ma mocny mandat społeczny, patrząc na wyniki sondażowe. Nie dość, że wynik  przed wyborów się utrzymał, to niektóre przedstawiają nawet wzrost. Mimo tak dobrych sondaży, należy pamiętać również o grupie niezadowolonych z rządów.Szczególnie na początku rządów, protesty KODu, gromadziły tysiące obywateli, którzy nie zgadzali się z linią rządzenia PiS.  Duże zamieszanie z Trybunałem Konstytucyjnym, nie popsuło jednak wyników Prawa i Sprawiedliwości.

Rezydencje królewskie w listopadzie zwiedzimy za darmo

W listopadzie mamy, niebywałą okazję zwiedzić rezydencje królewskie za darmo.Jest to piąta edycja, realizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki taki akcjom kultura otwiera nam „drzwi” przez zwiększenie dostępności do swoich dóbr kulturowych. Na zwiedzających czekają również specjalnie przygotowane na tą okazję programy. Wśród programów należy wymienić lekcje muzealne, zwiedzanie z przewodnikiem , koncerty, gry i zabawy. Każdy powinien tutaj znaleźć coś dla siebie. Zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli mogą skorzystać z tego, że kultura jest tak łatwo dostępna. Potrzeba tylko chęci, a już wymówka, że to kosztuje nie istnieje.

 

Cztery rezydencje do zwiedzania

zjd.mkdin.gov.pl

zjd.mkdin.gov.pl

Jak pisałem, w listopadzie, mamy możliwość zwiedzania za darmo rezydencji królewski. W ramach programu mamy cztery rezydencje do zwiedzania:

-Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

-Zamek Królewski w Warszawie

-Łazienki Królewskie

-Zamek Królewski na Wawelu

Zatem nie tylko mamy możliwość zwiedzania w Warszawie, ale również można odwiedzić Kraków.

 

Zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich

Rolnicy, którzy czekają na dopłaty bezpośrednie, powinni sprawdzić swoje konta bankowe. Być może, na ich kontach są już zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. Zwykle wypłata dopłat bezpośrednich rozpoczynała się dopiero od 1 grudnia, ale ze względu na trudną sytuację szczególnie na rynku mleka, owoców i warzy, oraz rynku wieprzowiny. Nie lepiej jest również na rynku zbóż.

fot. Bizon na polu /poland24info

fot. Bizon na polu /poland24info

 

Chodzi oczywiście o niskie ceny jakie rolnicy otrzymują za swoją produkty rolne. Wcześniejsze wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich ma pomóc rolnikom. Jak się dowiaduje, ze strony ARiMR przelano już 6,6 miliarda złotych na konta rolników. Wypłata zaliczek ma się zakończyć do 30 listopada. W ramach wcześniejszej wypłaty, rolnicy otrzymują 70% całej kwoty. Reszta pieniędzy będzie  wypłacana od 1 grudnia 2016 roku do 30 czerwca 2017 roku.

 

1 2