Polacy się budują

Sytuacja mieszkaniowa polaków nie jest najlepsza i to delikatnie pisząc. Dla wielu z Nas własne mieszkanie, to na razie jest w strefie marzeń. Jednak, żeby tak nie narzekać, należy zauważyć postęp. Gdy popatrzymy na liczbę mieszkań oddanych w tym roku, oraz złożonych wydanych pozwoleń, jest mały optymizm.  Polacy się budują, można napisać, gdy zobaczymy porównanie z rokiem 2015 a obecnym.

Dom w budowie

Dom w budowie

 

Polacy się budują

 

GUS przedstawił wstępne wyniki za okres styczeń – październik i co widzimy? Widzimy wzrosty zarówno mieszkań oddanych do użytkowania jak i wydanych pozwoleń.

1.Wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania okres I-IX 2016 r

Dane przedstawione przez GUS pokazują wzrost i to nie mały, bo aż o 9,2% w porównaniu z rokiem 2015. W okresie styczeń-październik 2016 oddano do użytkowania 127 034 tysiące mieszkań. Niemal połowa inwestorów przy budowie domów to inwestorzy indywidualni 48,8%,

1.Wzrost liczby wydanych pozwoleń

Przybyło gotowych mieszkań, ale i też dobre informacje są o wydanych pozwoleniach. Wydano bowiem 174 063 tysiące pozwoleń. Jest to wzrost 10,5 %.

Optymistyczne dane

Jeżeli mamy wzrosty ponad 10% na rynku mieszkaniowym, to trudno tutaj nie być optymistą. Świadczyć to może o dobrej koniunkturze na rynku pracy. Średnia krajowa płaca rośnie, rośnie tym samy zdolność kredytowa polaków.  Sytuacja gospodarcza patrząc na rynek mieszkaniowy, jest dobra.

źródło: dane o rynku mieszkaniowym  ze strony stat.gov.pl